Урок “Милуємося довкіллям. Високі й низькі звуки.”

Цікавий урок з презентацією, дослідами,переглядом мульфільму. Діти мають змогу пофантазувати – перетворитися на ведмедя чи пташку і поспівати.

Урок музики у 1 класі

Тема: милуємося довкіллям. Високі й низькі звуки. СМ: Е. Гріг «Пташка», Д.Шостакович «Ведмідь». ХТД: «Мушка лапки рахувала» муз. А. Олейникової сл.Т. Єфімова (укр.. текст Л. Ратич) – виконання з рухами; імпровізація на ДМІ. М/ф «Ведмедик і той, що живе у річці».

Мета: (формувати компетентності ): предметні: формувати знання про високі і низькі звуки в музиці; розвивати тембровий слух, музичний смак, навички хорового співу, вміння слухати музичні твори, розширювати загальний кругозір; виховувати ціннісне ставлення до навколишнього середовища, культуру сприймання та виконання музики; ключові: спілкування державною мовою (уміння усно висловлювати власну думку, тлумачити поняття та ін.); уміння навчати ­ ся впродовж життя (уміння сприймати й аналізувати інформацію, визначати голов ­ не, формулювати, оцінювати результати роботи — своєї та однокласни ­ ків); соціальні та громадянські (здатність працювати на результат, досягати компромісів, виявляти ініціативу); загальнокультурну грамотність (здат ­ ність розуміти твори мистецтва, естетичний смак); екологічну грамотність і здоро ­ вий спосіб життя (здатність і бажання дотримувати здорового способу життя, усві ­ домлювати роль навколишнього середовища для здоров’я та життя людини).

Оснащення: підручни ­ ки, ДМІ – маракаси, бубон, трикутник, барабан, 5 склянок, паличка, вода, презентація «Милуємося природою» Новікова І. А.

Тип уроку: комбінований.

Форма організації пізнавальної діяльності: колективна робота

Методи: репродуктивно-ілюстративний, інтонаційно-стилеве розуміння музики, емоційна драматургія.

Очікувані результати: формування естетичних цінностей як інтегральної основи світогляду, продуктивне сприйняття і виразне виконання.

І. Організаційний етап.

1. Музичне вітання. Продзвенів дзвінок. Вже почавсь урок. – Добрий день вам, діти. – Добрий день. 2. Вступна бесіда. Навколо нас існує безліч звуків. Назвемо їх…(Шум листя, дощ, гудіння машин, спів птахів, цюкаття сокири, шурхіт паперу…) Є звуки мовні і не мовні. Давайте пригадаємо. (Мовні спілкування людей, немовні – створені природою, технікою, людиною). 3. Прослухайте дитячу пісеньку «Звуки природи». Які звуки впізнали? 4. Робота в парах. – Розгляньте об’єкти довкола. Які з них створюють звуки? – Плесніть у долоні, якщо предмет створює звук, і підніміть руки догори, якщо не створює.

Камінь, пташка, автомобіль, телефон, крісло, людина.

ІІ. Мотиваційний етап: – Чи відомо вам, що музика – справжня чарівниця? Вона може не тільки передавати різні настрої, а й почуття. Разом з нею ми зможемо здійснити подорож до осіннього лісу й почути таємничі звуки. Якщо прислухатися, то можна почути багато звуків. Яких мешканців ми можемо зустріти в лісі? ІІІ. Етап засвоєння нових знань. Будь які звуки прикрашають наше життя, дають певну інформацію про наше довкілля, вони роблять наше життя прекраснішим, цікавішим. Послухайте музику. Хто б це міг бути? (Е. Гріг «Пташка») Відгадайте загадку і дізнаєтесь, чи вірна ваша відповідь.. Прилетіли гості, Сіли на помості. Без сокири, без лопати Поробили собі хати. (Птахи)

Гра «Прогулянка лісом». Давайте разом спробуємо наслідувати звуки лісу : дме вітер, стукає дятел, цінькає синичка, тріснула гілка. – Кого ми могли б зустріти у Карпатських горах? Послухайте цей твір. (Д. Шостакович «Ведмідь») А це хто? Буркотливий, вайлуватий, Ходить лісом дід кошлатий: Одягнувся в кожушину Мед шукає і ожину. Літом любить полювати, А зимою в лігві спати. Як зачує він весну – Прокидається від сну. (Ведмідь) – Як ви здогадались, де музика про пташку, а де про ведмедя? Як композитор передав настрій пташки? Чи можна під цю музику марширувати? Як композитор зобразив ходу ведмедя? Уявіть, що ви перетворилися на ведмедика. Пройдіться і ви як ведмідь. І V . Етап закріплення засвоєних знань. Отже! Музичні звуки можуть звучати високо і низько. Погляньте. Клавіатура піаніно складається з клавіш. У співі пташки – високі звуки. Їх передають клавіші розташовані праворуч. Ведмідь видає низькі звуки. Аби почути їх, грайте на клавішах, що праворуч.

Знаймо! Звуки, що виникають під час співу або гри на музичних інструментах, мають певну висоту. Вони бувають високими та низькими. Давайте переглянемо фрагмент м/ф «Ведмедик і той, що живе у річці». V . Вокально – хорова робота. 1. Розспівки. Щоби правильно співати, треба сісти або стати. Спинки рівні, як тростина, руки вниз чи на коліна. 2. Розучування пісні : «Мушка лапки рахувала» муз. А. Олейникової сл. Т. Єфімова (укр.. текст Л. Ратич). – виконання з рухами; – виконання з чіткою артикуляцією пісні; – повторення рухів в програші; – виконання пісні. 3. Робота в парах. Доберіть музичний інструмент, на якому підіграємо музику Мушки. (Маракаси, бубон, трикутник, барабан). V І. Етап дослідження. Утворення різних за висотою звуків. Наберімо води у 5 склянок: у першу 1/5 води, у другу – 2/5, у третю – 3/5, у четверту – 4/5 і п’яту – повну. Торкайтеся до склянок паличкою. Як змінюються звуки? Скільки треба налити води, щоб утворилися високі і низькі звуки? V ІІ. Рефлексія. Яку музику ми слухали? Які музичні інструменти ви використовували? Пригадайте чого ми з вами навчились на уроці? Покажіть співацьку поставу стоячи, сидячи. Спів пташки передають високі чи низькі звуки? А ходу ведмедика? Що вам найбільше сподобалося робити на уроці7

Розробка уроку мистецтва (музичного мистецтва) за темою “Моє довкілля” для 1 класу (НУШ)

Розробка уроку мистецтва (музичного мистецтва) за темою “Моє довкілля” для 1 класу допоможе вчителю мистецтва знайти цікаві ідеї для уроку в музичному та образотворчому оформленні класу. В матеріалі до уроку є творча вправа, яка об`єднує клас та дає можливість учителю простежити за творчістю усього класу.

Розробка уроку мистецтва (музичного мистецтва)

за темою «Моє довкілля» для 1 класу (НУШ)

Підручник: Л. М. Масол, О. В. Гайдамака. О. М. Колотило;

Київ «Генеза» 2018

Тема семестру: Мистецтво – чарівне вікно у світ

Тема уроку: Моє довкілля

Мета: ознайомити учнів з поняттями: високі та низькі музичні звуки;

формувати креативні, комунікативні якості особистості учнів; вміння співвідносити художні образи з музичними інструментами, відтворювати мелодичну імпровізацію;

виховувати усвідомлення власної причетності до української культурної спадщини, виховувати вміння естетично оцінювати твори мистецтва.

Формувати на уроці ключові компетентності Нової Української Школи:

  • Спілкування рідною/державною мовою: обговорення, аналіз музичних творів;
  • Основні компетентності у природничих науках і технологіях: відтворення звуків тварин, навколишнього світу;
  • Інформаційно-цифрова компетентність: використання сучасних цифрових технологій для пізнання та творення мистецтва;
  • Компетентності ініціативності і підприємливості: імпровізація на дитячих музичних інструментах;
  • Компетентність уміння вчитися впродовж життя: домашня робота за бажанням – учень може створити вдома «музичні склянки».
  • Математична компетентність: застосування обчислювальних умінь упродовж уроку;
  • Соціальна та громадянська компетентності: інсценізація казки «Як миша віддячила левові»;
  • Компетентність здорового життя: організація правильної співацької постави.

Очікувані результати:

Знаннєвий компонент:

Учні: знають , що існують високі та низькі звуки;

створюють мелодичну імпровізацію;

Діяльнісний компонент:

Учні: характеризують твори: Е. Гріг. Пташка. В. Подвала. Їжачок. Дятел.

виявляють ініціативу щодо відтворення ритмічної імпровізації під час інсценізації казки «Як миша віддячила левові», щодо відтворення мелодичної імпровізації під час вигаданої музичної історії з голосами тварин різної висоти;

Ціннісний компонент:

Учні: визначають власні емоції від сприйняття творів, які пролунали на уроці.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу

Обладнання: підручник Л. М. Масол, О. В. Гайдамака. О. М. Колотило;

  • Київ «Генеза» 2018, робочий зошит-альбом інтегрованого курсу для 1 класу, автори: Л. М. Масол, О. В. Гайдамака. О. М. Колотило; картки або вирізані з паперу зображення ліси, вовка, зайця, їжачка, ведмедя, лева, різних птахів, дерев та рослин лісу, ноутбук з колонками, шумові та музичні дитячі музичні інструменти, текст казки «Як миша віддячила левові»; конверт з листом Барвика.

Хід уроку

І Організаційний момент. Мотивація навчальної діяльності. Актуалізація опорних знань.

Діти заходять до класу під запис звуків лісу. На партах лежать картки або вирізані з паперу зображення ліси, вовка, зайця ,їжачка, ведмедя, лева, різних птахів, дерев та рослин лісу.

Діти, вітаю вас! Ви чуєте, які приємні звуки нас оточують? А на партах у вас що? І з чим усе це пов`язано? Так, ми зараз ніби з вами у лісі. У нас сьогодні незвичайний урок – ми поговоримо голосами мешканців лісу. Але спочатку я хочу прочитати вам лист Барвика. Вчитель відкриває конверт і читає:

Дуже дякую вам за вашу допомогу мені у навчанні! Я вже вивчив, що звуки бувають шумові і (пауза) … (відповідь дітей), короткі і…, а ще вони бувають високі і… Вірно. Барвик вас, діти, питає: Хто у лісі говорить низьким голосом, а хто високим?

Давайте йому допоможемо усі разом.

ІІ Основна частина уроку.

1. Діти, відкрийте, будь ласка свої підручники на стр.12. Підкажіть Барвику.

Коли учень дає відповідь, учитель питає його і клас який музичний інструмент можна дібрати кожній тварині лісу.

2. Учитель знову вмикає запис з голосами лісу. Запис звучить фоном для казки «Як миша віддячила левові» . А зараз наші музичні інструменти, які ви дібрали тваринам лісу допоможуть нам в слуханні казочки. А називається вона «Як миша віддячила левові» . Учні отримують ролі, в руках у них музичні інструменти, які вони використовують за сюжетом казки під час читання.

Як миша віддячила левові

Українська народна казка про тварин

Дрімав собі лев спокійно під деревом в лісі. Нараз надбігла миш і побігла по нім. Збудився лев і рикнув страшно із злости, що його збудила миш, зловив ю в ла п и і держить.

— Як ти сміла мене будити? — гукнув громовим голосом на перестрашену миш. — Заплатиш мені за тоє життям твоїм!

— Ах, пане мій і царю, — сказала покірненько перестрашена миш, — даруй мені тую провину. Що тобі прийде з моєї смерти. Будь милостив, даруй мені життя, а я тобі за то колись відплачуся!

Засміявся страшний лев на таку бесіду миші і сказав:

— Ти дрібна, дурна. І як же ти мені можеш відслужитись. Іди до своєї діри! Марш!

І пустив її на волю.

Незадовго потім попався лев в сіти з реміння і шнурів, котрі люди на н ьо го були наставили. Лев шарпався, злостився, но сітей порвати не міг. Заричав із злости сильно.

Рик той зачула миш, — тая сама. Пізнала голос льва. Біжить і каже:

— Чекай, царю мій і пане мій, я тебе виратую!

Побігла, закликала з п’ятдесят других мишей, самих свояків своїх, дітей і внуків, і каже:

— Гризіть сіти, і я буду гризти!

Кинулись миші з острими зубами на сіти і давай гризти! Гризуть, аж хрупотить. Не минула годинка — сіти були розгризені, і лев став знов свобідний, подяковав мишці і пішов поважно в ліс.

А наука для нас з того яка. Не горди ніким, хоть би найслабшим і найбіднішим, бо і найслабший, і найбідніший може тобі в пригоді велику услугу зробити.

3. Настає час руханки. Діти виконують вправи під час руханки «Вгору-вниз».

4. А зараз послухаємо тишу. Сядьте зручно. Ми послухаємо музику. Будьте уважні, ви знову почуєте лісні голоси, але зараз вони прозвучать у музичних творах. І я навмисно не буду казати їхні назви. Відгадайте, буль ласка, героїв цих творів. Звучать наступні твори: Е. Гріг. Пташка. В. Подвала. Їжачок. Дятел. Після прослуховування музичних творів обговорюється характер музики. Учні порівнюють схеми у підручнику на стр.12 з музичними творами.

5. Вчитель грає на металофоні і співає: Ку-ку, тьох-тьох-тьох, тьох-тьох-тьох. Учні повторюють,. вчать поспівку. Далі співаємо поспівку на ті-ті-та. Згадуємо разом значки та записуємо ритм поспівки на дощці.

6. А зараз, діти, настає час творчості. Ви можете відкрити свої зошити-альбоми та у малюнках відобразити цікаву історію, яка трапилася з тваринами у лісі. Я дуже буду рада, якщо ви будете співати за її героїв. Об` єднайтеся , будь ласка , у пари та розкажіть свої історії один одному.

ІІІ Заключна частина уроку.

Сьогодні ви усі молодці. Працювали плідно. Лясолька пропонує вам створити вдома «музичні склянки». Подивиться на малюнок на стр.6 у ваших зошитах. Знаєте, це цікаво. Якщо легенько постукати по них ложечкою, ви почуєте звуки різної висоти: високі та низькі. Тільки запам`ятайте у якій склянці звук вищий, а у якій – нижчий. Бажаю успіхів. Будемо чекати ваші відповіді на наступному уроці! До побачення!