Урок № 8. “Героїзм у мистецтві” 3 клас.

ЯКІ ВОНИ – ГЕРОЇ?Це звичайні люди: чесні, безкорисливі, скромні, відповідальні, сміливі. У відповідальні часи вони вступають у боротьбу із кривдою, несправедливістю. У легендах герої наділені богатирською силою, стійкістю, мужністю. Наприклад, Микита (Кирило) Кожум’яка.https://www.youtube.com/watch?v=xk. Y1 J4 X_f5s

Гра «Ми композитори»Уявіть собі, що ви композитори і пишете музику на тему легенди про Кирило Кожум’яку. Опишіть, якою буде ваша музика за характером?Ніжна, стримана, героїчна, весела, маршова, бадьора, гучна, тиха, енергійна, спокійна, казкова, сумна, мужня, емоційна, лагідна тощо.

Марш Найкраще героїчний характер музики передає маршова музика. Марш – це музичний твір, мелодія якого має енергійний, чіткий ритм, під марш зручно крокувати. Марші бувають веселі і сумні. П. Чайковський. Марш дерев’яних солдатиків. https://www.youtube.com/watch?v=v_TQq. N_Lf. Hw В. А. Моцарт. Турецький марш. https://www.youtube.com/watch?v=M_2na. JAAPb4

Аналіз творів. Який із маршів був веселіший, а який мав сумні відтінки?Чому автори назвали свої твори маршем?В якому темпі виконуються обидва марші?Чим відрізняється маршова музика від пісенної та танцювальної?

Рондо В. А. Моцарт написав Турецький марш у стилі РОНДО. РОНДО – від італ.рух по колу – музична форма, у якій кілька разів звучить тема (рефрен), що чергується з різними епізодами.

В. Васнєцов «Витязь на розпутті»

Урок 3 клас. “Маршовість – важлива якість музики.”

формувати в учнів уявлення про маршовість як важливу якість музики та визначити її характерні особливості, емоційно – життєвий зміст, познайомити із творчістю німецького композитора Л. Бетховена, польського композитора Ф. Шопена; розвивати музично-слухові уявлення, творчі здібності, емоційність, виховувати почуття патріотизму, інтересу до минулого українсько¬го народу.

Предмет «Музичне мистецтво»

Тема уроку: Маршовість – важлива якість музики.

Виховна мета уроку: формувати в учнів уявлення про маршовість як важливу якість музики та визначити її характерні особливості, емоційно – життєвий зміст, познайомити із творчістю німецького композитора Л. Бетховена, польського композитора Ф. Шопена; розвивати музично-слухові уявлення, творчі здібності, емоційність, виховувати почуття патріотизму, інтересу до минулого українсько ­ го народу.

Очікувані результати: учні розуміють особливості маршової музики, мають уявлення про різні види маршів за їхнім життєвим призначенням, відрізняють марш від маршової музики; ритмічно рухаються під маршову музику, ви ­ разно співають.

Музичний матеріал: Л. Бетховен. Симфонія № 5 (мелодія з третьої части ни), українська народна пісня «Гей, там на горі Січ іде». М. Глінка «Аргонська хота», українська народна пісня «Дівка Явдошка», В. Загрудний «Будем козаками», Д. Кабалевський «Ми третьокласники», «Дівчатка ми», «Ми хлопчики»

Обладнання: магнітофон, музичні інструменти (фортепіано, баян, акордеон, темброво-шумові інструменти), ілюстрації до музичних творів, портрет Л. Бетховена, М. Глінки.

Тип уроку: комбінований, поглиблення теми.

I. Організаційний етап

1.1. Вхід до класу під музику (Ф. Шопен Прелюдія № 20).

1.2. Перевірка присутності учнів:

кількість за списком _____,

кількість присутніх на уроці _____,

1.3. Перевірка готовності учнів до уроку.

II. Актуалізація опорних знань

2.1. Виконання поспівок: Д. Кабалевський «Ми третьокласники», «Дівчатка ми».

2.2. Закріплення матеріалу попереднього уроку: Ритми танцювальності.

2.3. Продовження роботи над українською народною піснею «Дівка Явдошка».

2.4. Виконання танцювальних рухів під музику М. Глінки «Аргонська хота».

III . Мотивація навчальної діяльності

3.1. Повідомлення теми уроку.

  • Які особливості властиві цьому типу музики?
  • Де звучать марші? Для кого і для чого вони потрібні?
    Марші застосовуються у різних життєвих ситуаціях. Знайом ство з різновидами маршів допоможе учням усвідомити важли ­ ву роль маршової музики в нашому житті, збагатить їхні уявлен ­ ня про марш.

IV. Етап засвоєння нових знань

4.1. Учитель . Протягом багатьох віків український народ боровся за незалежність України. У цій боротьбі народжувались пісні мужності, коза цької доблесті. І найдзвінкіші серед народних пісень були пісні запорозь ких козаків, їхню славу, міць, звитягу перейняли українські січові стрільці. У боротьбі за вільну українську державу народились стрілецькі пісні. Студенти, вчителі, художники, юристи, поети, композитори, робітники, освідчені селяни: влаштовували концерти, поширювали твори українських письменників та народні пісні (Учи тель пропонує послухати та розучити пісню «Гей, там на горі Січ іде».)

4.2. Прослуховування пісні К. Трильовського «Гей, там на горі Січ іде».

4.3. Розучування Д. Кабалевський «Ми хлопчики» (чіткість виконання).

4.4. Слухання симфонії № 5 Л . Бетховена.

  • Які риси притаманні цьому твору: маршовості чи танцювальності?
    ( Відповіді учнів. )
  • Зверніть увагу на виражальне значення та повторність енергійного
    ритму, тридольний розмір.
  • Розучіть мелодію за допомогою нотного запису Зверніть увагу на но ­ ту з крапкою. Тривалість такої ноти подовжується наполовину.

4.5. Розучування В. Загрудний «Будем козаками».

Корисним для учнів стане завдання, у якому згід ­ но зі звучанням рухом руки передати пульсацію мелодії (розмір 3/4 диригується на «раз», що надає музиці маршовості).

Учитель. Уявіть себе диригентом і продиригуйте уривок Сим ­ фонії № 5 Л . Бетховена. ( Учні виконують завдання. )

Мелодія з цієї симфонії — яскравий приклад маршовості у сим ­ фонічній музиці.

Порівняйте маршовість цього твору і «Запорозького маршу»; що спільного між ними? Чим вони відрізняються? ( Відповіді учнів. )

V. Підсумок уроку.

Учитель. Маршовість — особлива якість музики, пройнятої мар ­ шовими ритмами, під яку не обов’язково крокувати.

Маршова музика відіграє важливу роль у житті людини. Вона потрібна дорослим та дітям і звучить у різних життє ­ вих ситуаціях (Ф. Мендельсон «Весільний марш», М. Блантер «Футбольний марш»). Вчитель пояснює правила поводження на весіллі під час першого танцю та правила поведінки при перегляді футбольного матчу.

VI. Вихід із класу

П ід музику (за вибором учнів або учителя).