Якими бувають тварини? Дикі і свійські тварини

Мета. Розширити в учнів уявлення про тварини як живі організми, про умови, необхідні їм для життя; ознайомити із дикими і свійськими тваринами; формувати вміння: а) встановлювати взаємозв’язки між тваринами і неживою природою та живою природою, б) аналізувати ілюстрації, отримувати з них необхідну інформацію і роботи висновки, розповідати про отриману інформацію, доводити свою думку; в) працювати в парі; розвивати спостережливість, кмітливість, логічне мислення; виховувати потребу пізнавати тварини; виховувати любов до тварин.

Обладнання. Таблиці, ілюстрації, дидактичні картки, дидактичні ігри.

I. Організаційний момент.

II. Хвилинка спостереження.

Аналіз стану неба, опадів, вітру.

III. Актуалізація опорних знань, повідомлення теми уроку.

— Пригадайте, світ якої природи ми з вами вивчаємо. (Живої)

— Яким царством ми подорожували? (Царством рослин)

— Які ще, окрім рослин, організми належать до живої природи? (Гриби, людина, тварини.)

— Погляньте на карту нашої подорожі світом живої природи. Ми уже побували у царстві рослин. І тепер продовжуємо свою подорож.

хто його вб’є, свою кров проллє. (Комар)

• Хто гнізда свого не має, яйця іншим підкидає.

• Лиш торкнись до колючок — він згортається в клубок.

Не вгадаєте ніяк? Підказати вам?

— Як одним словом назвати комара, зозулю, їжака? (Тварини.)

— До якої природи належать тварини? (Тваринице жива природа.)

— Чому тварини належать до живої природи? (Тварини народжуються, живляться, дихають, дають потомство, помирають.)

— Розпочнемо свою подорож царством тварин. І ось зробимо першу нашу зупинку.

— Сьогодні на уроці ви дізнаєтесь, де живуть тварини, чим живляться, якими вони бувають.

IV. Вивчення нового матеріалу.

— Чи можна уявити природу без тварин?

1. Бесіда за ілюстраціями таблиці “Тварини — живі організми» про умови, необхідні для життя тваринам.

— Що зображено на малюнках? (Тварини.)

— Які тварини зображені на малюнках?

— Які тварини живуть у ґрунті? (Черв ’як, кріт.)

— Які ще тварини риють нори у ґрунті? (Миші, комахи.)

— Які тварини живуть у лісі? (Білка, дятел.)

— Які ще тварини живуть у лісі? (Вовк, заєць, їжак, лисиця, олень)

— Які тварини живуть у водоймах? (Риби.)

— Які ще тварини живуть у водоймі або поблизу неї? (Качки, гуси, бобри, жаби.)

— Тварини, як і рослини, — це живі організми, які населяють нашу землю.

— Що тваринам потрібно для життя? (їжа, повітря, вода, схованка від ворогів, місце для влаштування житла.)

— Чи можуть тварини жити без неживої природи? Чому? (Для життя тварин потрібні повітря і вода, сонячне світло і тепло. Дія деяких тварин ґрунт є домівкою.)

Висновок. Тварини живуть скрізь, там, де для них є їжа, схованка від ворогів і місце для влаштування житла.

Для білки і дятла — це ліс. Для риб і жаб — це водойма, для крота і черв’яків — це ґрунт.

2. Читання вірша.

Білка селиться в дуплі, їжачисько у кублі, вепр — у хащах верболозів, а ведмідь — в глухім барлозі.

Мудрий лис живе у норах, тигр — у джунглях, барс — у горах, олень — в тундрі і в лісах, а верблюд — в пустелі, а орел, могутній птах, гніздиться на скелі.

— Про що розповідається у вірші?

3. Бесіда за малюнками «Свійські тварини» з елементами розповіді про свійських тварин.

— Які тварини зображено на малюнках?

— Що їдять? Як добувають їжу?

— Чи доглядає за ними людина?

— Поміркуй, що є спільним для цих тварин.

Висновок. Тварини, яких людина доглядає, є свійськими.

— Яких свійських тварин ви знаєте?

— Як турбується про них людина?

4. Бесіда за малюнками «Дикі тварини» з елементами розповіді про диких тварин.

— Які тварини зображено на малюнках?

— Що їдять? Як добувають їжу?

— Чи доглядає за ними людина?

— Поміркуй, що є спільним для цих тварин?

Дикі тварини самі знаходять собі їжу, облаштовують житло.

— Назвіть диких тварин, яких ви знаєте.

Люди піклуються не лише про тих тварин, які живуть поряд з ними, а й про тварин, які живуть в природі. Так, узимку не всі птахи відлітають у теплі краї, тому людина майструє годівнички і підгодовує взимку птахів. Турбуються люди також про тварин, які живуть на заповідних територіях і знаходяться під охороною людей.

5. Робота з підручником (с. 72—73).

а) Розгляд малюнків, фотографій.

в) Поміркуйте! Чи можуть свійські тварини самі собі добувати корм так, як дикі тварини?

6. Творчі завдання.

— Поміркуйте! Що спільного між рослинами і тваринами? (Тварини, як і рослини — це живі організми. Вони дихають, живляться, ростуть, дають потомство і вмирають.) Чим відрізняються тварини від рослин? (Тварини відрізняються від рослин зовнішнім виглядом, будовою, тим, як вони живляться, рухаються.)

— Чи ростуть тварини? (Тварини, як і рослини, ростуть. Рослини ростуть протягом усього життя, а тваринитільки у молодому віці.)

— Пофантазуйте і уявіть собі, який би був горобець, якби він також ріс протягом усього життя.

— Чи дають тварини потомство? (Так.)

7. Гра «У кого яке маля?»

Вчитель називає тварину, а учнімаля цієї тварини.

їжак, лисиця, горобець, курка, вовк, корова, жаба, кіт, білка, собака, заєць.

Давайте уявимо, що ми зайці і пострибаємо.

А тепер ми — птахи. Уявіть, що руки — це наші крила.

Розставте руки і помахайте ними. Ми летимо.

А тепер ми — змії. Давайте повигинаємося тулубом. Ми повземо.

А тепер ми — риби. Наші руки — це плавці. Давайте попливемо.

А тепер ми вовки. Давайте побіжимо.

V. Закріплення вивченого матеріалу.

1. Продовжити речення.

Тварини — це живі організми, тому що вони. .

Свійські тварини — це курка, .

2. Робота в зошиті .

3. Робота в групах з дидактичними картками.

4. Гра «Упізнай тварину».

• В неї й очі, мов горішки, кожушина хутряна, гострі вушка, наче ріжки,— у дуплі живе вона. (Білка)

• Як ступа, ніхто не чує, тихо, крадучись, полює, і маленькі сірі мишки утікають геть від . (кішки).

• Взимку ляже спати дядько волохатий.

• Попищали, попищали, дружно просо поклювали — і до матері стрибочком жовті збіглися клубочки.

Заховались під крило, наче їх і не було.

Треба загадку кінчати, ці клубочки — то . (курчата).

• Звірок маленький, взимку біленький, влітку сіренький,

по полях стрибає, в кущах спочиває.

• Над подвір’ячком літає, все блискуче підбирає.

• В ліс ми з друзями пішли, диво дивне там знайшли.

Як клубочок, ця тваринка, вся в колючках в неї спинка

Хай собі затямить всяк, зветься дивний звір . (їжак).

• Летить — пищить, сяде — мовчить. (Комар)

• Маленьке, сіреньке, а хвостик, як шило. (Миша)

у гніздо на хату сіла, довгим дзьобом, знай, стукоче, ніби щось сказати хоче.

• По землі скаче, а по воді плаває. (Жаба)

5. Гра «Хто більше назве казок, героями яких є тварини?»

VI. Підсумок уроку.

1. Відповіді на запитання.

— Що нового ви дізналися на уроці?

— Чим рослини і тварини подібні?

— Чим тварини відрізняються від рослин?

— Що вам найбільше сподобалось на уроці?

2. Робота з батьками.

— Разом з батьками намалюйте свою улюблену тварину. Складіть цікаву розповідь про неї.

Виконайте завдання для друга природи. Складіть казку, в якій дика тварина потоваришувала б зі свійською.

“Нова українська школа” матеріали для вчителів, студентів, учнів та батьків.

Використовуючи сайт ви погоджуєтесь з правилами користування

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Ми приєднуємось до закону про авторське право в цифрову епоху DMCA прийнятим за основу взаємовідносин в площині вирішення питань авторських прав в мережі Інтернет. Тому підтримуємо загальновживаний механізм “повідомлення-видалення” для об’єктів авторського права і завжди йдемо на зустріч правовласникам.

Копіюючи матеріали во повинні узгодити можливість їх використання з авторами. Наш сайт не несе відподвідальність за копіювання матеріалів нашими користувачами.

Білка

Звичайна білка має довге тіло, пухнастий хвіст та довгі вушка. Вуха білки великі та витягнуті, іноді з пензликами на кінці. Лапки сильні, з міцними та гострими кігтями. Завдяки сильним лапам гризуни легко лазять по деревам.

Доросла білка має великий хвіст, який становить 2/3 всього тіла і служить їй кермом у польотах. Вона ловить їм потоки повітря та балансує. Також хвостом білки ховаються, коли сплять. При виборі партнера одним із головних критеріїв є саме хвіст. Ці звірята дуже уважні до цієї частини свого тіла, саме хвіст білки є показником її здоров’я. Розміри середньої білки становлять 20-31 см. Гігантські білки мають розмір близько 50 см, при цьому довжина хвіста дорівнює довжині тіла. Найменша білка, мишача, має довжину тіла всього 6-7,5 див.

Забарвлення білки

Шубка білки взимку і влітку різна, так як це звірятко линяє двічі на рік. Взимку хутряний покрив пухнастий і щільний, а влітку короткий і рідкісний. Забарвлення білки неоднакове, воно буває темно-буре, майже чорне, руде і сірого кольору з білим животиком. Влітку білки в основному руді, а взимку шубка набуває блакитно-сірого кольору.

Червоні білки мають коричневе або оливково-червоне хутро. Влітку з обох боків у них з’являється чорна поздовжня смужка, що розділяє живіт і спину. На животику і навколо очей хутро світле.

Карликові білки мають сіре або коричневе хутро на спинці і світле на черевці.

Види білок

Сімейство біличих включає 48 пологів, які складаються з 280 видів. Нижче наведені деякі представники сімейства:

  • Білка Аберта;
  • Перська або кавказька білка;
  • Вогненна білка;
  • Звичайна летяга;
  • Біла білка;
  • Чорна білка;
  • Японська білка;
  • Мишача білка;
  • Індійська гігантська білка;

Звичайна білка чи векша – єдиний представник роду білок.
Найменша – це мишача білка. Її довжина становить лише 6-7,5 см, при цьому довжина хвоста досягає 5 см.

Де мешкає білка

Білка – тварина, яка мешкає на всіх континентах, крім Австралії, Мадагаскару, полярних територій, півдня Південної Америки та північно-західної Африки. Білки мешкають у Європі від Ірландії до Скандинавії, на більшості країн СНД, у Малій Азії, частково в Сирії та Ірані, у Північному Китаї. Також ці звірята населяють Північну та Південну Америку, острови Трінідад та Тобаго.
Білка живе у різних лісах: від північних до тропічних. Більшість життя проводить на деревах, чудово лазячи і стрибаючи з гілки на гілку. Сліди білки можна знайти і біля водойм. Також ці гризуни мешкають по сусідству з людиною біля ораних земель та у парках.

Що їдять білки

В основному, білка харчується горіхами, жолуді, насінням хвойних дерев: ялини, сосни, кедра, модрини, ялиці. Раціон білки включає гриби і різні зерна. Крім рослинної їжі вона може харчуватися різними жуками, жабами, ящірками, пташенятами птахів. При неврожаї та напровесні білка їсть нирки на деревах, лишайники, ягоди, кору молодих пагонів, кореневища та трав’янисті рослини.

Білка взимку. Як білка готується до зими

Коли білка готується до зими, вона робить безліч укриттів своїх запасів. Вона збирає жолуді, горіхи та гриби, може ховати їжу в дуплах, норах чи виривати ями самостійно. Багато зимових запасів білки розкрадаються іншими тваринами. А про деякі схованки білки просто забувають. Звір допомагає відновленню лісу після пожежі та збільшує чисельність нових дерев. Саме через забудькуватість білок заховані горіхи та насіння проростають і утворюють нові насадження. Взимку білка не спить, приготувавши запас їжі ще восени. Під час морозів вона сидить у своєму дуплі, перебуваючи в напівдрімоті. Якщо мороз невеликий, білка проявляє активність: може розкрадати схованки мишей, бурундуків і кедровок, знаходячи видобуток навіть під півтораметровим шаром снігу.

Білка навесні

Рання весна – найнесприятливіший час для білок, так у цей період звіряткам практично нічого є. Запасене насіння починає проростати, а нове ще не з’явилося. Тому білкам залишається лише харчуватися нирками на деревах та гризти кістки загиблих під час зими тварин. Білки, що живуть поруч із людиною, часто відвідують годівниці птахів, сподіваючись знайти там насіння і зерна. У весняний період білки починають линяти, відбувається це у середині-кінці березня, закінчується линяння наприкінці травня. Також навесні у білок розпочинаються шлюбні ігри.

Розмноження білок

Партнера білка вибирає тільки на сезон спарювання, тому що ці звірята скоріше одинаки. Ці гризуни дуже плідні і можуть приносити до трьох послідів за сезон. Все залежить від ареалу проживання, щільності популяції та кількості їжі. Під час гону біля самки збираються від 3 до 6 самців. Вони агресивно поводяться з конкурентами, лякають супротивника бурчанням, влаштовують погоні, б’ють по гілках і б’ються. Коли переможець залишиться сам, відбувається запліднення. Самка білки будує окреме гніздо для дитинчат. Гніздо білки для майбутнього потомства більше і обережніше житла звичайних білок. Варто зазначити, що вона будує кілька таких гнізд для малюків. У разі небезпеки вона переносить дитинчат із місця на місце. Вагітність білки триває від 35 до 38 днів. Дитинчат може бути від 1 до 10.

Народжуються білчата без волосяного покриву, сліпі та з вагою 8 грам. Тільки через 2 тижні потомство білок обростає волосками, а вони починають через місяць. До 50 днів білчата годуються молоком. Через 8-10 тижнів вони залишають гніздо і вирушають у самостійне життя. Через рік, а іноді і менше, білчата стають статевозрілими білками. Приблизно близько 70-80% усієї популяції білок складається з молодняку.

Скільки живуть білки?

Білка живе максимум до 12 років, але лише у неволі. У лісі цей гризун може дожити до 4 років, і це буде великою рідкістю. Ворогами білок є куниці, сови, соболі, лисиці та кішки. Білки, що у лісі, часто гинуть від голоду, епізоотії, кліщів, бліх та інших паразитів, і навіть можуть бути переносниками різних хвороб, зокрема і сказу. Хвороби білок сильно скорочують тривалість їхнього життя.

Білка в домашніх умовах

Дуже важливо створити правильні умови проживання білки. Білка – це активний гризун, тому потрібно купувати високий вольєр заввишки близько 1 метра, довжиною та шириною близько 0,5 метра. Будиночок білки слід поставити у тихе місце, де відсутні протяги. У вольєр потрібно помістити гніздо або шпаківню, кілька гілок, по яких білка стрибатиме, дощечки або полички, на яких звірятко сидітиме.

Для хорошого самопочуття домашньої білки її слід правильно годувати. Раціон білки повинен включати сушені або свіжі гриби, жолуді, фундук, кедрові горіхи, різні комахи. Також звірятку необхідні шишки з насінням, сережки верби або осики, молоде листя берези. У жодному разі не можна годувати цю тварину їжею з вашого столу.

Пам’ятайте, що домашня білка – це той самий гризун, тому їй необхідно давати крейду або яєчну шкаралупу, щоб уникнути дефіциту мінеральних речовин.

Білку можна привчити їсти з рук. Так як цей звір пристосований ховати надлишки їжі, вона братиме у вас стільки, скільки ви пропонуватимете.

Вважається, що білкам не можна давати арахіс, як у сирому, так і в смаженому вигляді, також корисні для них солоні насіння.

Цікаві факти про білку

  • За тижневий період білка може з’їсти їжу масою, що дорівнює масі власного тіла;
  • Самець білки витрачає більше часу на догляд за шубкою, ніж самка. Білка вважається найчистішим гризуном;
  • Під час падіння з висоти до 30 метрів білка не отримає жодних пошкоджень. Це відбувається завдяки будові тільця та великому хвості, який служить їй як парашут.