Склад. Складотворна роль голосних звуків

Мета: дати учням практичне уявлення про склад як вимовно-артикуляційну одиницю; ознайомити з природним поділом слів на склади; вчити визначати на слух склад, який вимовляється сильніше; ознайомити з терміном «наголос»; розвивати вміння розподіляти предмети за семантичними групами; виховувати любов до природи.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

– Ось і дзвоник пролунав

До уроку нас позвав.

Рідну мову ми вивчаємо,

ЇЇ любимо, не забуваємо!

Щоб почути у кінці,

Що у нашім першім класі

Діти — просто молодці!

II. КАЛІГРАФІЧНА ХВИЛИНКА

III. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Підготовка до ознайомлення учнів із поняттям «склад»

— Уявіть себе у лісі.

— З ким ви ходите до лісу?

— Що слід робити у випадку, якщо ви в лісі заблукали?

Учитель викликає одного з учнів до дошки і пропонує голосно погукати маму, тата, бабусю, дідуся, брата чи сестричку. Діти легко встановлюють, що, гукаючи рідних, учень вимовляє кожне слово не злито, а по частинах.

— Ці частини називаються складами. У слові може бути один, два, три, чотири і навіть більше складів.

2. Первинне закріплення нового матеріалу

— Послухайте і скажіть, за скільки разів я вимовляю такі слова (на скільки частин, складів їх поділено): я, ти, він, рак, жук, ліс, мак, дуб. Скільки складів у всіх цих словах?

— Вимовте по складах один одному слова: жаба, буряк, гусак, літак, липа, верба. (Учитель ці слова не вимовляє, а тільки демонструє на предметних малюнках відповідні зображення.)

1) Ознайомлення з моделюванням складової будови слів.

— Коли ми графічно записували речення, то кожне слово позначали лінією. Щоб показати, скільки у слові складів, його можна зобразити у вигляді прямокутника, поділеного на стільки частин, скільки в ньому складів.

— Хто зображений на малюнку?

— Де живуть ці тварини? (Вдома) Тому й називаються вони домашні, або свійські. Назвіть кожну тварину. Визначте, скільки складів у кожному зі слів.

— Намалюйте схематично в зошиті.

2) Ознайомлення учнів з поняттям «наголошений склад».

Має комірчин багато,

Щоб горішки в них ховати —

І тому зимові дні

Рудохвостій не страшні. (Білка)

— Вимовте слово-відгадку. Поділіть його на склади. Скільки в ньому складів?

— Послухайте, чи з однаковою силою голосу я вимовляю кожен склад?

Учитель кілька разів вимовляє слово білка, виразно наголошуючи перший склад. Учні також уголос повторюють це слово. Доходять висновку, що в слові білка сильніше вимовляється перший склад. Учитель демонструє фішку двоскладового слова з наголосом на першому складі. Такі самі фішки-схеми учні знаходять у себе на парті.

— Сильніше вимовлений склад називається наголошеним. Над таким складом ставиться знак наголосу. В односкладових словах наголос не ставиться. Щоб визначити наголос, треба вимовити слово злито із питальною інтонацією. (Щоб учні безпомилково навчилися визначати наголошений склад, слово треба вимовити злито, єдиним голосовим потоком. У жодному разі при цьому не можна ділити його на склади. Слово, вимовлене по складах, втрачає наголос, оскільки видихова енергія і сила голосу розподіляються більш-менш рівномірно між усіма складами. Тому операції поділу слова на склади і визначення наголошеного складу не можна поєднувати в одну.)

— Ми знову помандруємо до лісу.

— Розгляньте малюнок . Розгляньте зображених тварин. Ці тварини живуть у дикій природі, тому називаються — дикі.

— Назвіть кожну тварину, поділяючи слова на склади. Визначте наголошений склад.

IV. ПІДСУМОК УРОКУ

— Що нового дізналися на сьогоднішньому уроці?

Правильний наголос у слові кілометр

У зазначеному вище слові наголос має бути поставлений на склад з літерою Е — кіломЕтр.

кіломе́тр, -тра; -ме́три, -трів

Речення зі словом «кілометр»:

Я відчуваю, що сталося, за кілометр.

Тож тепер траса звертала на сільську дорогу, за кілометр від мотелю, огинаючи населений пункт.

Від неї за кілометр тхнуло тими багаттями сраними.

Воєнний журналіст Андрій Цаплієнко повідомив, що в районі Світлодарської дуги в зоні проведення антитерористичної операції українські військові просунулись вперед майже на кілометр.

Роман зрозумів, що за весь цей багатогодинний марш не віддалився від Калятівок навіть на кілометр.

Воно височіло вертикально вгору майже на кілометр, а на всі його викрути й набряки було важко спокійно дивитися.

Перевірте себе, виберіть слово із правильним наголосом

nagolos.online — розстановка і перевірка наголосів в словах