Що таке овертайм в футболі

Кожен футбольний матч має строго регламентований ліміт часу. У професійному футболі гра на полі триває 90 хвилин основного часу, відведеного регламентом. Матч ділиться на дві частини – тайми, кожен по 45 хвилин. Перерва між таймами становить 15 хвилин. Однак для того щоб з’ясувати хто на полі найсильніший, команди змушені грати овертайм, футбол, хокей і деякі інші командні види спорту передбачають гру до переможного кінця. Ця норма поширюється в основному на кубкові змагання, в яких підсумком матчу є тільки перемога одного з суперників.

Як і більшість позначень, використовуваних в сучасному футболі, термін має англійське коріння. У перекладі з англійської мови вираз «overtime» буквально означає доданий час: «over» – понад, «time» – час. Говорячи простою мовою – це додатковий ліміт часу, який спеціально дається командам для з’ясування сильнішого.

Що значить додатковий час для футбольного матчу?

При завзятій боротьбі на футбольному полі, коли питання про переможця матчу з фінальним свистком судді залишається не з’ясованим, всі крапки над «I» повинні бути розставлені в додатковий час. Як правило, овертайм в футболі складається з двох мікротаймів, кожен по 15 хвилин ігрового часу з невеликою перервою. Під час перерви команди міняються сторонами поля і знову продовжують грати, намагаючись взяти верх над суперником.

Слід зазначити, що в футболі подібний термін застосовується не часто. В основному в коментарях до гри, в зведеннях статистики звучить в цьому плані інша фраза – додатковий час. Нерідко в футбольному середовищі додатковий час називають ще екстра-таймом. Суть від цього не змінюється.

Разом з додатковим часом загальне ігровий час футбольного матчу становить вже не 90 хвилин, а 120.

Овертайм частіше зустрічається в хокеї або в баскетболі, в тих видах спорту, де правила гри і регламент турніру допускає використання додаткового часу для отримання підсумкового результату спортивного протистояння. В цьому випадку додатковий час лімітовано. Гра в овертаймі закінчується після того, як одна з команд зуміла забити гол або отримати очки, тим самим вийшовши за підсумками зустрічі вперед.

Що означає екстра-тайм з технічної точки зору?

Екстра-тайми в футболі відрізняється від доданого часу. Якщо брати всю гру цілком, чистого ігрового часу завжди менше відведених регламентом хвилин. Протягом матчу завжди трапляються зупинки, пов’язані з замінами, з наданням медичної допомоги потерпілому футболістові, з іншими технічними моментами, не пов’язаними з ігровою ситуацією. Головний арбітр матчу всі вимушені зупинки часу заносить до протоколу матчу, додаючи до основного часу компенсовані хвилини. Як правило, компенсований час становить 1-5 хвилин, що додається до основного ліміту часу.

В цьому і полягає головна відмінність овертайму від доданого часу. Можливість продовжувати футбольний матч у додатковий час передбачений регламентом турніру. Наприклад, наявність екстра-таймів обов’язково мається на увазі в матчах стадії плей-офф, де завжди повинен бути переможець і переможений. Тривалість додаткового часу зафіксована в Правилах. Як і у випадку з основним часом матчу, до часу, відведеного на овертаймі, суддя може додавати компенсовані хвилини. Футбольний матч в реальній ситуації ніколи не триває ні 90, ні 120 хвилин рівно. Завжди до протокольного ліміту часу додаються хвилини в якості компенсації ігрового часу.

У додатковий час зберігається дія всіх правил. Команди грають в тих же складах з урахуванням проведених замін і вилучень, що трапилися в процесі футбольного матчу. Всі факти і події на полі, що відбулися в овертаймі заносяться до протоколу футбольного матчу.

Єдиною зміною в Правилах може стати умова, при якому футбольний матч, що триває в додатковий час, може бути закінчено:

Якщо протягом овертайму одна з команд зуміла першою забити гол у ворота суперника, вийшовши за підсумками зустрічі вперед, матч закінчується. У протоколі до матчу буде зафіксовано – переможний гол забитий у додатковий час. Подібне правило було введено в дію на короткий період і на сьогоднішній день не працює.

Що означає гра в овертаймі не виявила переможця?

В основному додатковий час застосовується в офіційних матчах. Для прощальних матчів, для ігор, що носять товариський характер, додатковий час з метою виявлення переможця не використовується.

Не завжди овертайм дозволяє вирішити результат матчу. В історії футболу досить часто траплялися ситуації, коли команди в екстра-таймах забивали більше голів, ніж в основний час матчу, проте це ніяк не позначилося на визначенні найсильнішої команди. У подібних випадках, коли додатковий час не виявив переможця матчу, питання з переможцем вирішується або жеребом, або в процесі пробиття серії одинадцятиметрових ударів (пенальті). Не слід плутати цю норму з штрафною санкцією за допущене порушення в процесі гри.

Серія пенальті включає в себе стандартні удари з 11-ти метрової позначки, по 5 ударів для кожної команди. Перемагає той колектив, який зуміє забити більшого голів. При досягненні нічийного результату, серія триває до тих пір, поки одна з команд не зможе вразити ворота суперника.

Що таке тайм у футболі

Гра в м’яч ногами або просто футбол, передбачає спортивне змагання двох футбольних команд, що проходить у встановлені або спеціально відведені часові рамки. Відповідно до Правил тривалість матчу визначається основним часом, яке в свою чергу, поділено на рівні по тривалості частини – «time», в перекладі з англійської буквально означає «час». Говорячи спортивно-технічною мовою, тайм у футболі – це половина ігрового часу, відведеного регламентом змагань.

У класичному варіанті для гри в футбол основний час матчу поділено на два тайми, перший і другий, тривалість яких становить по 45 хвилин кожен.

• в регбі на кожен тайм відводиться 40 хвилин;
  • в гандбольних матчах тайм триває 30 хвилин;
  • для гри в хокей з м’ячем тривалість тайму така ж, як і в футболі.

Проміжок між таймами є офіційною перервою в матчі, під час якого основне ігровий час зупиняється, а команди – учасниці відправляються на відпочинок. Тривалість перерви в футболі становить 15 хвилин, після чого команди перед початком другого тайму змінюються сторонами поля і воротами.

Кожен тайм, футбол та інші командні види спорту є протокольними змаганнями, є офіційною окремою протокольною частиною всього спортивного поєдинку. По кожному з таймів ведеться окрема статистика, до кожного з таймів головним арбітром матчу можуть бути додані хвилини, компенсуючі зупинки під час гри.

Що означає тайм для гри в футбол?

Основний принцип гри в футбол полягає в створенні для команд-суперників рівних умов. Кожна з команд повинна по разу зіграти на одній з двох половин футбольного поля. Це пов’язано з наявністю різних факторів (напрямок вітру і розташування сонця) визначають якість гри і рівність в змагальності.

Тривалість таймів може бути зменшена відповідно до регламенту матчу і рівнем турніру.

Час матчу, як і кожного тайму, визначається попередньою домовленістю сторін перед початком гри. Тривалість матчу і тривалість таймів в дитячому футболі і в змаганнях жіночих команд менше і регламентується Правилами.

У змаганнях, де регламентом не передбачено нічийний результат, для визначення переможця в матчі призначається додатковий час. Що це означає? В додаток до двох основних таймів основного часу матчу, в ході якого не виявлено переможця, команди грають овертайм, два екстра-тайми, по 15 хвилин кожен.

Тому досить часто в матчах рівня плей-офф команди грають не два, а чотири тайми. За фактом тривалість такого матчу може становити не 90, а 120 хвилин чистого ігрового часу з урахуванням «overtime».

Регламентом змагань може бути встановлено правило «золотого гола», м’яча, забитого під час одного з двох доданих таймів. Команда, що забила «золотий гол» в доданий час стає переможцем в матчі. Матч припиняється, а час, що залишився додатковий час або відведений для гри екстра-тайм скасовуються. Слід зазначити, що в футбольних матчах міжнародного формату на офіційному рівні правило «золотого гола», тобто овертайм до першого забитого м’яча, перестало використовуватися.

Якщо доданий ігровий час, тобто ні третій, ні четвертий тайм не виявили переможця, перемога визначається в результаті жереба або за результатами серії пенальті.

Що значить тайм в ігровому плані?

Під час футбольного матчу всі події, що відбуваються на полі, фіксуються в протокол матчу. Спочатку, обидва тайми мають однакову тривалість, проте в процесі гри до основного часу суддею може бути додано кілька хвилин. Протягом кожного тайму гра ведеться відповідно до Правил. Склад команд може змінюватися протягом одного тайму за допомогою замін гравців.

Правила допускають протягом одного з таймів використовувати тайм-аут, вимушена перерва. Як правило, вимушена пауза береться тренерським штабом однієї з команд в критичні хвилини матчу, коли необхідно внести корективи в тактику гри, підняти бойовий дух футболістів. Тайм-аут може бути взятий один раз, кожній з команд-учасниць. Пауза береться в будь-якому з таймів, однак найчастіше цей захід використовується в другому таймі, під завісу матчу.

Після кожного тайму команди можуть змінювати ігрову схему, а тренера визначатися зі стратегією і подальшим планом на гру. Результат першого тайму, зафіксовані порушення і наступні покарання переносяться на наступний тайм. Кожен наступний тайм є продовження попереднього в ігровому плані, фіксуючи остаточний результат футбольного матчу.

Овертайм у футболі: все, що необхідно знати

Під час футбольного матчу, коли на табло нічия наприкінці гри додається овертайм, щоб визначити остаточний результат.

Овертайм також відомий як додатковий час. Він призначається, коли результатом гри є нічия в рамках основного часу. У цьому випадку обидві команди грають два додаткових 15-хвилинних періоди з перервою в одну хвилину між ними.

У цій статті ми розглянемо як використовується овертайм у футболі, коли він потрібен і як він працює.

Коли призначається овертайм ?

Овертайм з’явився у футбольних правилах ще у 1897 році. Однак знадобилося багато часу, щоб він набув того вигляду, який ми бачимо зараз. Футбольна історія знає випадки, коли жодна з команд не могла забити, і один лише овертайм тривав понад 3 години.

В залежності від змагань є два сценарії того, яким буде результат гри, котра закінчилась внічию:

1. Гра закінчена. Кожній з команд надається по одному заліковому очку. Так трапляється, коли гра відбулась в рамках чемпіонату країни, або групового раунду єврокубків, групового раунду на Чемпіонаті Світу, Європи, Америки чи Азії. Та під час групових змагань з відбору до Чемпіонату Світу, Європи, Америки чи Азії.
  2. Команди залишаються на полі та продовжують грати два раунди по 15 хвилин. Це гра і є овертайм. Це відбувається в плей-офф поєдинках, коли одна з команд обов’язково має покинути турнір, в якому бере участь.

Різниця між овертаймом та компенсованим часом гри

Одне з питань, яким часто задаються вболівальники, — в чому різниця між компенсованим часом та овертаймом?

Компенсований час — це час, який додається в кінці кожного тайму гри. Щоб компенсувати перерви та вимушені зупинки, які відбуваються протягом всього матчу. Ці зупинки можуть бути спричинені замінами, погодними умовами, травмами, виносами м’яча за поле і т.д.

Зазвичай арбітр призначає на свій розсуд, скільки хвилин має бути компенсовано. Зазвичай додається від 1 до 5 хвилин. Є випадки, коли призначається і 10 чи 15 хвилин.

Не дивлячись на всю схожість, в цих двох футбольних явищах зовсім різні цілі.

Отже, компенсований час призначається для відшкодування втрачених ігрових хвилин котрі пішли на заміни та травми. А овертайм застосовується для визначення переможця в матчі.

Які футбольні змагання використовують овертайм ?

Існує велика кількість різноманітних футбольних змагань. І більшість з них використовують овертайм, якщо необхідно, щоб в кінці гри переможець був визначений.

Як ви уже зрозуміли, більшість футбольних матчів проводяться у форматі ліги (чемпіонату) або у плей-офф форматі “на виліт”.

Формат ліги — це змагання за коловою системою. Кожна команда грає з кожною іншою командою один раз, а іноді й двічі, і команда з найкращим результатом у цих іграх стає переможцем турніру.

У форматі на виліт команда-переможець однієї гри переходить до наступного раунду турніру, тоді як команда, що програла, “вилітає”.

Це означає, що в іграх чемпіонату не потрібно визначати переможця. Якщо гра закінчується внічию немає потреби грати овертайм.

У плей-офф грі на виліт обов’язково переможець повинен бути визначений.

Це означає, що якщо в кінці основного часу гра закінчилася внічию, то необхідно провести овертайм, оскільки повинен бути явний переможець.

Правила овертайму

Загалом, коли справа доходить до розуміння правил овертайму, вони мало чим відрізняються від інших футбольних правил: